Jaká je dobrá (a vhodná) fotka?
- Velká. Velikost fotografie je abstraktní pojem; přesto se pro pohodlnou práci s fotkami hodí mít rozlišení menší strany alespoň 2 500 px, v této velikosti lze vytisknout na A4 bez ztráty kvality.
- Dnešní běžné mobily s rozlišením 12 MP tento rozměr překračují (a ty s 8 MP se mu velice přibližují), o kompaktech a zrcadlovkách nemluvě.
- V praxi to znamená, že fotografie má při nejmenším velikost 2 a více megabajtů.
- Naopak spíše málo upotřebíme panoramata a jinak zvláštní rozměry fotografií.
- V maximální kvalitě. Preferujeme plná rozlišení fotografií, třeba proto, aby se nahrané fotografie mohly objevit v tištěných médiích a časopisech.
- Ostrá. Prostě nerozmazaná tam, kde nemá být.
- Viditelná, jasná, zřetelná. Pokud je fotka moc tmavá nebo moc světlá, těžko na ní něco uvidíte. Dojem zkazí třeba přepálená obloha. Pokud to jde, neměla by v histogramu končit obrazová data useknutím ani ve stínech či světlech.
- Bez uřízlých hlav. Hlavně u portrétů. A pokud to není vysloveně umělecký záměr, takové fotky ale spíš patří někam trochu jinam. A neořezávejte ani nohy a ruce. 🙂
- Tak akorát zblízka. Často se stane, že něco vyfotíte a je to moc daleko. Nebo moc blízko.
- Je z dálky poznat, kdo jsou aktéři a co dělají?
Kam se to ti lidé koukají? Je tam veverka? Aha, ve stromě někdo je a hází tenisákem! (Foto: Lukáš Brhlík) - Je z blízka vidět všechno, co by měl divák vidět, aby fotografii pochopil?
Co skautka na fotce dělá? Kouše do šátku? Hraje hru? Aha, pomáhá s motáním šátku! (Foto: David Urban)
- Je z dálky poznat, kdo jsou aktéři a co dělají?
- Vhodná pro ořez. Hlavní motiv je v bezpečné zóně pro ořezání. Proto je vždy je dobré nechat trochu místa na kraji pro další ořezání.
Takže platí: foťte jednu situaci vícekrát.
Jak vypadá dobrá skautská fotka?
Přece tak, že na ní bezpečně poznáte skauty!
- Skauti a skautky na sobě mají šátky, případně celé kroje a/nebo jasně označené skautské oblečení (např. opatřené viditelnou slovní značkou SKAUT nebo logem se slovní značkou SKAUT).
- Fotka zachycuje aktivity spojené např. s dobrodružstvím, nezapomenutelnými zážitky, přátelstvím a/nebo dobrými skutky.
- Např. společné hry, spolupráce, objevování přírody, pomoc druhým, překonávání přírodních nástrah, trénování praktických dovedností (první pomoc, vaření, práce s nářadím) nebo třeba sportovní aktivity.
- Aktéři fotografie projevují emoce, ale netváří se „otráveně“.
Na co si dávat pozor?
- Subjektivita. To, co vám může připadat zcela očividné, pro veřejnost (či nezúčastněné) být pochopitelné vůbec nemusí.
- To může uškodit pochopení situace a v nejhorším případě celou situaci vykreslit v negativním světle (např. děti s baseballovými pálkami obklopující jiné děti). 😉
- Statika a dynamika. Nástupy na táboře o skautské činnosti pořádně nic neřeknou a podporují stereotypy; věnujte se akčním činnostem, které si děti užívají, při kterých se učí novým dovednostem a které zohledňují to, co skutečně ve skautském roce děláte. Hledáme hlavně pohyb, akci, a nadšení; zádumčivé fotky pouze v malém množství.
- Pohled do objektivu. Pokud se při fotografování zepředu aktéři nevěnují aktivitě, která pohled jinam vyžaduje, tohle určitě pomůže. A případně, pokud je aktérů více, spolu mohou interagovat pohledem.
- Stereotypy. Protože si myslíme, že skauti nejsou lesní muži v maskáčích (ještě k tomu ke kroji!), kteří závodí pouze ve vázání uzlů, obědvají i večeří veverky, nedělají nic jiného, než chrání přírodu a mluví mezi sebou plynně morseovkou. Jakkoli se znalost morseovky a uzlů hodí. 🙂